Zawód psycholog – co warto wiedzieć?

Psycholog lekarzem duszy?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia. Kierunek taki znajdziemy na większości uniwersytetów i szkół wyższych. Jest on bardzo wszechstronny, dlatego przyciąga rzesze bardzo różnych ludzi. Na kierunku psychologia znajdziemy takie specjalizacje jak psychologia kliniczna, psychologia dziecięca, psychologia społeczna, psychologia biznesu i wiele innych.

Ogólnie rzecz biorąc, psycholog to osoba pracująca z ludźmi na poziomie ich emocji, zachowań, myśli i interakcji z innymi ludźmi.

Poniżej, dowiesz się trochę więcej o zawodzie psychologa. Podpowiemy Ci jakie musi mieć predyspozycje, gdzie może pracować i czym różni się od psychoterapeuty i psychiatry.

Jakie predyspozycje musi mieć psycholog?

Aby móc dobrze wykonywać zawód psychologa, trzeba przede wszystkim lubić ludzi i pracę z nimi. Trzeba być przygotowanym na to, że trafia do nas przeróżni pacjenci czy klienci. Dlatego przyda się również otwartość oraz tolerancja.

Cechą niezbędną u każdego psychologa jest umiejętność słuchania. Nie chodzi tu tylko o siedzenia cicho i cierpliwe czekanie aż pacjent się “wygada”. Chodzi o tak zwane aktywne słuchanie. Polega ono na zadawaniu odpowiednich pytań, uprawianiu się co do znaczenia usłyszanych słów i nieustannej interakcji. Psycholog musi być oczywiście elastyczny. Oznacza to, że łatwo rozpoznaje i wczuwa się w nastrój i emocje pacjenta. Psycholog nie może oceniać i krytykować. Na być wsparciem dla swojego pacjenta.

Gdzie pracuje psycholog?

Mnogość specjalizacji w dziedzinie psychologii sprawia, że potencjalne miejsca pracy są bardzo zróżnicowane. Psycholodzy kliniczni potrzebni są w służbie zdrowia np na oddziałach psychiatrycznych, gdzie współpracują z lekarzami przy leczeniu chorych. Psycholodzy potrzebni są również w szkołach i przedszkolach. Swoją drogą, psycholog dziecięcy ma bardzo odpowiedzialne i delikatne zadanie, gdyż współpracuje z najmłodszymi. Jego pomoc bywa kluczowa dla dalszego rozwoju swoich podopiecznych. Wspiera dzieci zdrowe, chore, niepełnosprawne, z zaburzeniami czy znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Psycholog dziecięcy potrzebny jest również w sądzie, przy przesłuchaniach nieletnich lub wydawania orzeczeń.

Psycholodzy specjalizujący się w biznesie, znajdują zatrudnienie w różnego rodzaju firmach. Często biorą udział w rekrutacji oraz sprawdzaniu kompetencji społecznych przyszłych pracowników. Mogą prowadzić również szkolenia pomocne np w budowaniu zespołu.

Jak w każdej dziedzinie, tak również w psychologii, można wybrać ścieżkę naukową i pozostać na uczelni. Początkiem takiej drogi jest dostanie się na studia doktoranckie.

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta.

Często profesja psychologa mylona jest z psychiatrą lub psychoterapeutą. Są to jednak trzy odrębne zajęcia. Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta często współpracują ze sobą. Może być tak, że jedna osoba może pełnić np zarówno rolę psychologa jak i psychoterapeuty. Musimy jednak pamiętać, że te trzy profesje to trzy odrębne ścieżki edukacji do przejścia i będąc psychologiem nie jest się automatycznie psychoterapeutą i odwrotnie.

Tak jak wspomniano wcześniej, aby zostać psychologiem, trzeba skończyć studia na tym kierunku. Ponadto, należy odbyć odpowiednią ilość praktyk zawodowych i straży. Psychoterapeuta, to osoba, która ukończyła specjalną, kilku letnią szkołę psychoterapii. Nie musi to być ani psycholog ani psychiatra, choć często kończą ją właśnie psychologowie lub psychiatrzy. Jest kilka szkół psychoterapii do wyboru np Gestalt.

Psychiatra natomiast, to lekarz, który ukończył normalne studia medyczne, a następnie staż i specjalizację z psychiatrii. Jako jedyny z tych osób, może przypisywać lekarstwa.

Psycholog to zawód odpowiedzialny i nie zawsze łatwy. Warto wybierać go świadomie i z rozwagą.

Redakcja