Wiązary dachowe drewniane – gdzie kupić?

Prefabrykację dachów i konstrukcji dachowych można prześledzić w latach pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ze względu na swoje liczne zalety system zaczął się szybko rozwijać i rozprzestrzeniać na inne kraje i kontynenty. Wiązary dachowe są znane od wielu lat i są stosowane w większości budynków w wysoko cywilizowanych krajach, takich jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania i w całej Skandynawii. W ostatnich latach w budownictwie domów w Polsce znacząco wzrosła również popularność systemów wiązarów dachowych. W przypadku konstrukcji kratownicowej należy sprawdzić, czy więźba dachowa domu została odpowiednio dopasowana do kubatury budynku. 

Wiązary prefabrykowane

Wiązar dachowy to rewelacyjny system prefabrykowanej konstrukcji drewnianej o maksymalnej rozpiętości 30 mi połączonej blachami. Do tego typu konstrukcji wykorzystuje się najwyższej jakości drewno świerkowe KVH, które spełnia wiele norm i wymagań. Polska nie ma tak surowych norm dotyczących drewna KVH, więc musi być importowane z Zachodu lub krajów skandynawskich. Cała konstrukcja została zaprojektowana w naszym biurze projektowym przy użyciu specjalnego oprogramowania stworzonego specjalnie dla systemu kratownicowego. Większość prac stolarskich wykonywana jest w zakładzie produkcyjnym, gdzie gotowe elementy dachu trafiają na plac budowy, a następnie montowane w postaci bloków.

Wiązary drewniane a budownictwo mieszkalne

Stosując wiązary dachowe, oszczędzamy kosztowne stropy żelbetowe. Dodatkowym atutem jest to, że konstrukcję można wykonać bez ścian nośnych czy nośnych, co pozwala nam w łatwy sposób zaaranżować pomieszczenie na poddaszu i dokonać późniejszych zmian w układzie pomieszczeń. Zastosowanie suchego drewna (wilgotność do 15%) w konstrukcji dachu eliminuje ryzyko pękania stropu lub ściany podczas samoistnego wysychania drewna. W przypadku stosowania standardowej mokrej kratownicy największym ryzykiem jest zawilgocenie poddasza, a następnie pleśń, co osłabia izolację termiczną dachu.

Wiązary dachowe – rolnictwo i przemysł

Największą zaletą kratownic drewnianych jest to, że są całkowicie odporne na substancje korozyjne występujące w oborach, kojcach dla świń, koniach, kurnikach itp. Oszczędza to rolnikom koszty związane z konserwacją konstrukcji stalowej. Od dawna wiadomo, że drewno jest tańsze od żelaza. Dlatego koszt budowy dachu z prefabrykowaną konstrukcją drewnianą jest znacznie niższy niż koszt budowy dachu o konstrukcji stalowej. Wiązary dachowe można łatwo łączyć ze ścianami ceglanymi, drewnianymi lub stalowymi. Ze względu na te zalety i niskie ceny większość wiodących supermarketów i hipermarketów jest zbudowana z prefabrykowanych drewnianych kratownic.

Redakcja