Praca w domu – jak to wygląda na prawdę?

Praca w domu – marzenie czy wyzwanie?

Dziś założenie własnej działalności gospodarczej jest o wiele łatwiejsze niż kilkanaście lat temu. Po pierwsze droga urzędowa została znacząco uproszczona tak aby zachęcić ludzi do zakładania swoich firm. Po drugie rozwój internetu sprawił że dziś możesz robić poważny biznes nie wychodząc z domu. Wystarczy że posiadasz komputer oraz łącze internetowe. Sieć jest ogromna i każdy znajdzie w niej niszę która pozwoli mu żyć na godnym poziomie. Praca w domu wydaje się prosta. Skoro to wszystko jest takie łatwe dlaczego nadal siedzimy na etatach? To bardzo złożone pytanie. Odpowiedź na nie wymaga przeanalizowania sprawy pod wieloma względami. Taką mała analizę przygotowałem specjalnie dla was. Zapraszam do lektury.

Na etacie jest łatwiej

Po pierwsze praca w oparciu o umowę o prace to przede wszystkim gwarancja stabilności. Daje nam to niesamowity komfort psychiczny. Dla wielu ludzi jest to tak ważne że nie potrafią z tego zrezygnować. Tym bardziej kiedy na głowie jest kredyt lub dziecko. Są to takie elementy życia które znacząco wpływają na decyzję dotyczącą własnej działalności gospodarczej. Z psychologicznego punktu widzenia jest to naturalne. Zawsze dążymy do zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb. To gwarantuje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego tak wiele osób pozostaje na etatach. Własna firma która dopiero co startuje to tylko problem i niewiadoma. Tak przynajmniej to postrzegają osoby o których piszę w tym akapicie.

Potrzebny budżet

Budżet to kolejna rzecz o której warto wspomnieć. Wielu ludzi podchodzi do tego tematy zbyt lekkomyślnie. Biznes zawsze opiera na inwestycji i wyciąganiu z niej zysków. Pracując w domu odpadają Ci opłaty za lokal itd. Tak myślisz prawda? Jednak opłaty i rachunki to także coś o czym musisz pamiętać. W każdym biznesie internetowym potrzebne są pieniądze aby ruszyć z miejsca. Fakt wiele rzeczy jesteś w stanie zrobić sam ale potrzebna jest do tego wiedza. Jej brak spowoduje wydatki. Nie umiesz zrobić strony? Trzeba będzie to zlecić. Prowadzenie fanpage? Nie wiesz jak albo nie masz czasu? Trzeba zlecić itd.

Motywacja

Kolejnym elementem o którym trzeba porozmawiać to motywacja. Wiele osób myśli że praca w domu to coś wspaniałego. Wyobraża to sobie jako lekkie i przyjemne życie. Zapominając o tym że praca to przede wszystkim właśnie praca. Potrzebna jest systematyczność i skupienie. W domu jest o wiele więcej rzeczy które nas rozpraszają niż np. w biurze. Osoby które łatwo gubią skupienie zawsze znajdą sobie wymówkę aby zrobić sobie przerwę. Problem w tym że przerwy zaczynają być coraz dłuższe przez co tracimy my. Dlatego taka forma pracy dobra jest dla ludzi którzy potrafią się odpowiednio zmotywować.

Bezpieczeństwo

Ostatnia rzecz o której chcę wspomnieć to bezpieczeństwo. Pracując w sieci każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki. Odbierając maile zawsze jest szansa na to że któryś będzie zawierał złośliwe oprogramowanie. Jeżeli damy się zaskoczyć a kopia bezpieczeństwa to tylko coś o czym słyszeliśmy od znajomych to jesteśmy na przegranej pozycji. W wielu przypadkach utrata danych wiąże się upadkiem naszej działalności. Wyciek danych klientów może sprowadzić na nas kłopoty prawne. To tylko najpopularniejsze zagrożenia jakie mogą się nam przytrafić. Praca w domu wymaga od nas wiele. Właśnie dlatego nie jest to praca dla wszystkich.

Redakcja