Pompy ciepła – jak działają? do czego służą?

Pompy ciepła – idealna oszczędność czy zbędny bajer?

Pompy ciepła są to stosunkowo nowe urządzenia, które dopiero niedawno weszły na rynek. Urządzenie to służy do ogrzewania pomieszczeń w nieco inny sposób niż tradycyjny. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, że pompy cieplne są zdrowe dla środowiska. Nie wydzielają one żadnych spalin, przez co nie wpływają na zanieczyszczanie powietrza. Pompa taka jedyne co używa do ogrzewania pomieszczenia to energia elektryczna, która jest raczej zdrowa dla środowiska.

Jak to działa?

Pompa cieplna działa w ten sposób, że pobiera energię ze źródła dolnego, którym może być przykładowo ziemia i następnie w formie sprężonego gazu oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania, którą można ogrzać konkretne pomieszczenie. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenie to może działać prawidłowo tylko i wyłącznie w momencie, kiedy jest umieszczone na odpowiedniej wielkości gruncie albo w takim miejscu, gdzie jest odpowiedni poziom wód gruntowych. Same badania odnośnie miejsca, gdzie takie pompy mogłyby być wykorzystywane należy zlecić odpowiednim specjalistom. Jeżeli urządzenie będzie stało na gruncie, w którego skład wchodzą składniki, które znacznie pogarszają pracę urządzenia, to instalacja całego systemu staje się nieopłacalna.

Pompy ciepła - gotowa instalacja

Odpowiednie warunki

Ponadto również dzieje się tak, jeżeli źródłem poboru ciepła ma być powietrze. Jeżeli będzie ono zbyt wilgotne, to i tak w konsekwencji urządzenie nie będzie pracować tak efektywnie, jak powinno. Dlatego też tak ważne przed zdecydowaniem się na kupno takiego urządzenia jest zbadanie gruntu i ostatecznie na jego podstawie zdecydowanie czy urządzenie takie będzie pracować efektywnie. Samo urządzenie pozwala zaoszczędzić bardzo wiele pieniędzy na ogrzewaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli nie będzie działać wystarczająco efektywnie, to zamiast pomóc ostatecznie więcej wyda się na jego kupno, niż zaoszczędzi na ogrzewaniu.

Różne rodzaje

Wszystko więc powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Same pompy cieplne dzielą się na trzy rodzaje, które są uzależnione od dolnego czynnika, z którego pobierają energię. Ostatecznie więc można wyróżnić takie, których dolnym czynnikiem jest powietrze, grunt albo woda gruntowa. Pompy wykorzystujące powietrze są najtańszym rodzajem, jednak nie są również najbardziej efektywne. W momencie, kiedy temperatury będą bardzo niskie, to pompa grzewcza może sobie nie poradzić samodzielne z ogrzaniem całego pomieszczenia, czy domu w zależności od obiegu instalacji centralnego ogrzewania. Wtedy niestety, ale mieszkanie trzeba dogrzewać dodatkowymi systemami grzewczymi.

Potrzebna pomoc

Dlatego też warto pamiętać o tym, że samo zamontowanie pompy cieplnej może zwyczajnie nie wystarczyć, aby ogrzewać cały czas mieszkanie. Pompy ciepła najczęściej wykorzystuje się w galeriach handlowych i w innych miejscach użytku publicznego. Ogrzanie całej galerii ogrzewaniem miejskim albo gazowym generowałoby ogromne koszty dla jej właściciela. Dlatego też głównym systemem ogrzewania w takich miejscach są pompy ciepła, a kiedy one nie dają rady, to osobno podłączone jest również ogrzewanie miejskie. W ten sposób właściciel galerii jest w stanie zaoszczędzić bardzo duże sumy pieniędzy.

Która firma najlepsza?

Aktualnie bardzo wiele firm zajmuje się produkcją i sprzedażą pomp ciepła. Ich znalezienie nie jest tak naprawdę niczym trudnym. Wystarczy wpisać tak naprawdę w wyszukiwarce internetowej frazę pompy ciepła olsztyn i z pewnością wyskoczy bardzo wiele firm oferujących tego typu usługi sprzedażowe. Nie warto jednak decydować się na pierwszą lepszą firmę, jakiej ogłoszenie przeczytamy w internecie. Warto przed podjęciem decyzji porównać ze sobą koszty, które w tym przypadku mogą znacznie się od siebie różnić. Wiąże się to z faktem, że sprzęty takie są bardzo drogie, a różnice w firmach je sprzedających mogą być naprawdę bardzo duże. Warto również sprawdzić, czy dana firma oferuje również dowóz takiego sprzętu. Jak wiadomo przewiezienie takich pomp ciepła może nie być niczym łatwym. Trzeba posiadać odpowiedni samochód ciężarowy, w którym urządzenie będzie można zabezpieczyć. Koszty przewozu na własną rękę mogą być naprawdę bardzo duże.

Zakup + instalacja

Ponadto bardzo ważne jest sprawdzenie, czy firma, która sprzedaje pompy, oferuje również ich instalacje. Warto wiedzieć o tym, że montowanie takiego sprzętu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Tak więc na własną rękę nikt nie będzie w stanie zainstalować tak skomplikowanego systemu. Ponadto przed zdecydowaniem się na kupno urządzenia od konkretnej firmy warto poczytać na jej temat możliwie jak najwięcej opinii. Im więcej pozytywnych opinii znajdziemy na temat takiej firmy, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni ze świadczonych przez nią usług sprzedażowych. Jeżeli jednak będą przeważać opinie negatywne, to ostatecznie nie warto decydować się na kupno sprzętu od takiej firmy, ponieważ albo sprzęt jest niskiej jakości, albo firma nie oferuje usług związanych z tym sprzętem, które są konieczne do odpowiedniego zainstalowania systemu i eksploatacji.

Zrób poważny research

Dopiero po przeczytaniu wystarczającej liczby takich opinii powinno się zdecydować o tym, czy warto kupić urządzenie właśnie od tej firmy, czy lepiej jest poszukać innej. Ważne są również usługi naprawy zakupionego sprzętu. Do naprawy takiego sprzętu trzeba znaleźć specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Zarówno znalezienie takiego specjalisty, jak również jego opłacenie jest niezwykle trudne i kosztowne. Dlatego też warto poszukać firmy, która w ramach sprzedaży oferuje również dostęp do serwisu, który naprawia taki sprzęt regularnie. Warto o tym pamiętać.

Redakcja