Olsztyn – ciekawe miasto dla turysty?

Czy warto odwiedzić Olsztyn?

Stolicą województwa Warmińsko-Mazurskiego jest piękne miasto Olsztyn. Województwo historycznie dzieli się na dwa:

  • Warmię
  • Mazury

Warmia jest krainą geograficzną odpowiadającą pod względem historii dokładnie obszarowi Księstwa Warmińskiego. W czasach zaborów należała do Prus. Historycznie od strony zachodniej graniczyła z Prusami Górnymi (granicą ówczesną rzeka Pasłęka), od południa i od strony wschodniej z Mazurami, a od północnej z Prusami Dolnymi. Został teren obecnej Warmii włączony w granice Państwa Polskiego w po II wojnie światowej w 1945 roku. Powierzchnia tego obszaru wynosi prawie 18% obszaru województwa.

Ciekawe miasta w regionie

Warmia posiada w swoich granicach 12 miast, które posiadają prawa miejskie. Najważniejsze to:

  • Olsztyn
  • Lidzbark Warmiński
  • Biskupiec
  • Dobre Miasto
  • Orneta
  • Pieniężno
  • Frombork

Mazury. Kraina wielkich jezior mazurskich. Znana pod tą nazwą w całym kraju i również na świecie. Jest tak nazwana, gdyż występuje tu jedno z największych skupisk jezior polodowcowych na terenie Europy. Do tych najbardziej znanych należy przede wszystkim zaliczyć: Jezioro Śniardwy i Jezioro Mamry.

Historia oraz przyroda

Miasto Olsztyn również może pochwalić się ciekawą historią oraz wielogatunkową fauną i florą. Jest typowym miastem studenckim, gdyż na obrzeżach znajduje się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Najbardziej znanym jest festiwal organizowany przez studentów UWM tak zwana Kortowiada, co roku przyciąga po kilkanaście tysięcy studentów oraz młodzieży z różnych części kraju. Kortowiada, gdyż Uniwersytet leży w dzielnicy o nazwie Kortowo. Kortowo jest częścią miasta, w której występują jeziora. Można odpocząć nie wyjeżdżając daleko nawet w granicach miasta można oderwać się od codzienności i „złapać” kontakt z naturą.

W lato jest co zobaczyć

Atrakcje Olsztyna w porze letniej są bardzo liczne. Zaczynając od fauny i flory kończąc na podziwianiu architektury. Miasto, jak i cała Warmia ma bardzo ciekawą i rozległą historię, która sięga czasów rozbiorów Polski. Najważniejszym punktem pod względem mnogości atrakcji turystycznych jest teren w samym sercu Olsztyna. Stare miasto jest pozostawione w stanie naturalnym. Bramą wejściową na teren tego rejonu Olsztyna jest pierwszy z wielu zabytków architektury tego miasta. Brama Górna zwana także potocznie Wysoką Bramą. Jest jedną z trzech bram obronnych z muru średniowiecznego otaczającego miasto zostały także resztki muru obronnego. W obecnej formie jest od około XV w. Pozostałe bramy to:

  • Brama Dolna
  • Brama Młyńska.

Innymi atrakcjami są ważne punkty konieczne do zwiedzenia przy każdej pierwszej wizycie w tym cudownym mieście są:

  • pomnik ławeczka Mikołaja Kopernika przed zamkiem
  • zamek Kapituły Warmińskiej

Miasto posiada również Planetarium astronomiczne. Zostało otwarte w pięćsetną rocznice urodzin Mikołaja Kopernika obecnie jest siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich.

Zimą także może być tu przyjemnie

Atrakcje zimą są równie duże, jak i w porze letniej. Architektura przybiera szatę śnieżną co jest bardzo widowiskowe. Władze miasta co roku w porze zimowej otwierają lodowisko w urokliwej części pod względem flory Olsztyna. Miasto to jest warte polecenia innym, gdyż posiada wiele atrakcji i historycznie wracania do korzeni tworzenia się Państwa polskiego. Posiadając bogatą i ciekawą historię te miasto można odwiedzać kilka razy, gdyż nie jest możliwe poznanie tak malowniczej historii i okolicznej przyrody w przeciągu jednego weekendu. Komunikacja z tym miastem jest bardzo dobra przez połączenia polskich kolei państwowych oraz w niedalekiej odległości znajduje się cywilne lotnisko. Komunikacja miejska autobusowa i tramwajowa co ułatwia przemieszczanie się po mieście.

Redakcja