Nowa Ustawa VAT od 1 stycznia – sprawdź co się zmieni

Nowa Ustawa VAT podpisana

Od 1 stycznia 2017 będzie obowiązywać nowa ustawa dotycząca podatku VAT. Sejm w czwartek 1 grudnia 2016 roku przyjął nowelizacje ustawy. Zmian w stosunku do starej ustawy jest bardzo dużo, dlatego warto się z nimi zapoznać. Między innymi wraca sankcja administracyjna oraz ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Celem ustawy jest zniwelowanie luki VAT i wzrost dochodów z tytułu tego podatku. Stawka VAT nie ulegnie zmianie. Nowa Ustawa VAT to temat budzący wiele emocji.

Ograniczenie nadużyć

Według szacunków mówi się, że nowa ustawa zmniejszy lukę podatkową o 2 punkty procentowe, co w przeliczeniu na złotówki daje 3,4 mld zł. Jeżeli faktycznie uda się uzyskać taki wynik będzie można mówi o sukcesie partii rządzącej. Walka z nadużyciami w podatku VAT to główne zadanie Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2011-2015 w Polsce proceder ten ursus do niewyobrażalnych rozmiarów. Nowa władza obwinia za to byłych rządzących i urzędników, którym zarzuca się niedopełnienie obowiązków.

Newralgiczne branże

Ciekawą nowością jest rozszerzenie mechanizmu odwróconego podatku VAT. Mechanizm ten działa w ten sposób, że to osoba kupująca musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Od teraz odwrócony podatek VAT będzie dotyczył branży budowlanej oraz handlu folią stretch. To dwie newralgiczne branże, u których w ostatnich latach zauważono nasilenie się nieprawidłowości dotyczących podatku VAT. Oprócz tego większą uwagę przykują także transakcje srebra i planty oraz dysków twardych oraz procesorów. Rządzący twierdzą, że w ten sposób uda im się zwiększyć uczciwą konkurencje na rynku, co wpłynie pozytywnie na rozwój małych i średnich firm.

Kiepskie oceny międzynarodowe

Polska wypadła bardzo słabo w badaniach europejskich korporacji. Luka VAT w naszym kraju jest na poziomie krajów ze wschodniej europy. W stosunku do Niemców dzieli nas przepaść. Europejscy specjaliści są zgodni. Winę za to ponosi skomplikowany system podatkowy, który ułatwia działania przestępcze. Polska kiepsko wypada także jako miejsce do inwestowania. Duże podatki oraz niejasne przepisy dotyczące jego zwrotu odstraszają uczciwych przedsiębiorców. Zmiany które mają wejść w życie od 1 stycznia mają tę sytuację mocno poprawić.

Redakcja