Kary za wyłudzanie podatku VAT – zmiany od stycznia

Nowe kary za wyłudzanie podatku VAT

Styczeń 2017 roku przyniesie ze sobą wiele zmian jeżeli chodzi o podatek VAT w naszym kraju. Co prawda jego wymiar nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosić 23 % jednak zmienia się sposób jego egzekwowania przez organy podatkowe. Zapowiadane zmiany budzą niepokój wśród uczciwych obywateli którzy obawiają się że nowe dotyczące nieuczciwych faktur mogą im bardzo zaszkodzić. Mali przedsiębiorcy boją się że kary za wyłudzanie podatku VAT będą wycelowane w nich.

Ogromne Straty – potrzebne zmiany

Przedstawiciele rządu są zgodni że za wyłudzenia podatku VAT odpowiadają duże bardzo często międzynarodowe organizacje przestępcze. Nie wynika to z błędu pojedynczych osób. Brak szczelności systemu podatkowego naraża skarb państwa na starty rzędu 80 mld zł rocznie. Osoby znające temat przestępstw podatkowy szacują że 80 % tej sumy pochodzi o organizacji zajmujących się nielegalnym pozyskiwaniem zwrotów podatku. Liczby te robią wrażenie. Przedstawiciele Pawia i Sprawiedliwości przekonują że zaostrzenie przepisów jest koniecznie. Twierdzą że zapowiedziane zmiany pozwolą na zmniejszenie tej kwoty nawet o połowę.

Nowe Sankcje – w kogo uderzą?

Najwięcej obaw budzą jednak zapowiedziane sankcje za przestępstwa podatkowe. PiS uspokaja twierdząc że drobny przedsiębiorca nie ucierpi bowiem sankcje przewidzenia to 3 do 15 lat za fałszywe faktury powyżej 5 mln zł a od 5 do 15 lub 25 lat jeżeli suma fałszywych faktur przekroczy 10 mln zł. Jednak jest to odwracanie kotem ogona bo problemem jest sankcja która mówi o 100% kwoty stwierdzonej nieprawidłowości. Oznacza to że mali przedsiębiorcy będą musieli się mocno pilnować bowiem źle wystawiona faktura może ich słono kosztować. Być może nie mówi o 100% dla mały kwot jednak 20 % czy 30 % dla mały korekt może być problematyczne i uciążliwe.

Coś na zakończenie

Jak widać zapowiedziany zmiany mogą uderzyć w mały uczciwych przedsiębiorców. Człowiek jest tylko człowiek i każdemu zdarzają się błędy nawet tym najbardziej uczciwym. Wiele osób uważa że nowa ustawa VAT z góry zakłada że każdy przedsiębiorca jest nieuczciwy.

Redakcja