Czy szafy metalowe to przyszłość?

Szafy metalowe – nowy trend?

Coraz więcej ludzi planuje dzisiaj urządzenie domu w nowoczesnym stylu. Do lamusa odchodzą dziś coraz częściej płyty wiórowe, wyszywane obrusy i „barki” – relikty prl, które do niedawna straszyły w naszych domach. Szafy metalowe to nowoczesne podejście do tematu wyposażenia wnętrz.

Nowoczesne czy brzydkie?

Styl nowoczesny wyróżnia się świecącymi laminatami, które powodują poczucie czystości pomieszczenia, w którym je widzimy. Dużo bieli, elementy kontrastujące z ostrej czerni oraz czerwieni i wszechobecny minimalizm to domena nowoczesnych wystrojów wnętrz. Projektanci wnętrz coraz częściej jako dodatki do wnętrz dodają meble z naturalnego drewna. Dla wielu osób szafa z naturalnego drewna dębowego wydaje się być synonimem luksusu, jednak szafy metalowe są nadal odbierane jeszcze jako przedmioty o przeznaczeniu co najwyżej przemysłowym.

Tylko do przemysłu?

Nic bardziej mylnego! Meble metalowe podbijają szturmem rynki europejskie. Oczywiście, nadal metalowe szafy, które ukazują się naszym oczom to dość standardowy widok:

  1. Szafy pancerne – charakteryzują się dużą wytrzymałością, nie są oczywiście tak mocne jak sejfy ścienne, jednak nie muszą być. Nie są przeznaczone do przechowywania kosztowności, zdecydowanie częściej znajdziemy w nich dokumenty.
  2. Szafy ognioodporne – te, najczęściej służą właśnie do przechowywania dokumentów. W zależności od certyfikatu i skali odporności na ogień możemy w nich trzymać te najważniejsze dokumenty, których nie chcielibyśmy utracić np. w pożarze.
  3. Szafki na broń – jak sama nazwa wskazuje, służą do przetrzymywania broni.

Niezależnie od swojego zastosowania, czy to do dokumentów, czy dysków twardych albo nawet broni – szafy pancerne zawsze służyły i służą przechowywaniu przedmiotów dla nas cennych.

Ciekawe podejście

Co jednak gdyby to kulturowe nacechowanie odmienić? Gdyby szafy z lśniącego, chromowanego metalu były elementem codziennego wystroju wnętrz w naszych domach? Czy nie zasługujemy na to by od czasu do czasu popatrzeć na ładny mebel? Czy w końcu musimy być skazani na drewno i płytę wiórową całkowicie zapominając o innych surowcach? Odpowiedź na to pytanie niosą nowe trendy szturmem wchodzące do polskich sklepów. Oczywiście nie musimy! Już od niedawna możemy cieszyć się ogromną ofertą mebli metalowych. Powoli zaczynamy się już przyzwyczajać do metalowych fragmentów mebli typu ramki, podstawki, nóżki. Nikogo chyba nie dziwi stół, którego drewniany blat stoi na metalowych nóżkach. Nikogo również nie powinien dziwić stół, którego szklany blat stoi na metalowych nóżkach.

Jakość wykonania

Skoro nie dziwią już nas meble, których widoczne dodatki wykonane są z metalu, może niebawem zaczniemy o wiele większym zaufaniem darzyć również meble wykonane w całości z metalu? Podstawowe obawy współczesnego konsumenta związane z metalowymi meblami to przede wszystkim ich trwałość. Wciąż obawiamy się rdzy, przebić i wgnieceń. Podejrzewamy, że gruby, drewniany blat wytrzyma dłużej od metalowego. To wszystko błędne założenia, metal nie jest już wcale tak podatny na rdzę jak mogłoby się nam wydawać, trzeba również pamiętać, że szafy nie są przecież robione z najtańszego znalu tylko porządnych, grubych metali nierdzewnych.

Coś na zakończenie

Ostatnią obawą współczesnego konsumenta przed dokonaniem zakupu metalowych mebli może być już tylko ich cena oraz słynne chyba pytanie „co sąsiedzi pomyślą”. O ile cena faktycznie wciąż jeszcze nie wszystkich zachęca, o tyle pytanie dotyczące opinii sąsiadów jest całkowicie nieprzemyślane. Meble metalowe czy to się komuś podoba czy nie goszczą coraz częściej w naszych sklepach, wybierane są przez dekoratorów wnętrz do wykończenia najpiękniejszych polskich apartamentów takich jak chociażby Wrocławski Sky Tower. Czy to nie jest wystarczająca rekomendacja? A jeżeli chodzi o cenę…. Cóż, wszystko co nowe musi trochę kosztować.

Redakcja